Nikel öncesi parlak yüzey sağlar. Yarı parlaktan parlağa doğru kaplama yapılabilir. Yaygın olarak zamak üzerinde kullanılır. Parçaların daha uzun süre verimli olarak kullanımları yüzeylerine uygulanan elektrokimyasal işlemler sayesinde mümkün olmaktadır. Elektrolitik olarak elde edilen filmin altlık yüzeyine iyi yapışması korozyon direnci açısından çok önemli olduğundan ara katman uygulamaları sıkça kullanılmaktadır. Bakır kaplama hem asidik hem de alkali çözeltilerden mümkün olduğundan, farklı bileşimdeki çözeltiler kullanılarak parça üzerinde bakır kaplama filmi elde edilebilir. Bakır kaplamanın tek başına yüksek korozyon direnci sağlamamasına rağmen parça yüzeyine yapışması yüksek olduğundan endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılmaktadır.

Temelde ara kat olarak kullanılan bu kaplama kendinden sonra gelecek filmin yapışma özelliğini geliştirirken altlık metale de ekstra bir koruma sağlar.

Bakır kaplama demir, pirinç ve alüminyum malzemelere yapılabilmektedir. Mutfak ekipman, otomotiv, mobilya, elektrik, elektronik ve makine sektörlerinde kullanılır.

tr_TRTurkish